Ќутахија

Координати: 39°25′N 29°59′E / 39.417° СГШ; 29.983° ИГД / 39.417; 29.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќутахија
Location of Kütahya within Turkey.
Location of Kütahya within Turkey.
Ќутахија is located in Turkey
Ќутахија
Ќутахија
Location of Kütahya within Turkey.
Координати: 39°25′N 29°59′E / 39.417° СГШ; 29.983° ИГД / 39.417; 29.983
Земја Турција
РегионЕгејскиот регион
ПокраинаЌутахија
Површина[1]
 • District2.484,16 км2 (95,914 ми2)
Надм. вис.&10000000000000970000000970 м
Население (2012)[2]
 • Градскo224.898
 • District248.054
 • District густина1,00/км2 (2,6/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоwww.kutahya.bel.tr

Ќутахија (турски: Kütahya) — град во Егејскиот регион во Турција и главен град на истоимената провинција. Според податоци од 2011 година, градот има население од 237.804 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Ќутахија во класичниот антички период бил познат како е запаметен како Котиаеум. Подоцна градот станал дел од римската провинција Фригија Салутарис.

За време на владеењето на византискиот цар Јустинијан I биле изградени градските ѕидини и тврдина. Во 1071 година градот бил освоен од Селџуците, додека во следниот период бил под власт на крстоносците, Гермијанидите, Монголците и Отоманците во 1428 година. Во османлиско време во градот се населиле голем број на ерменско население, и градот пораснал во реномиран центар за отоманската керамичка индустрија. Плочките кои биле произведувани биле наменети за џамии и објекти низ целиот Близок Исток.

До 1827 година градот бил седиште на Анадолскиот пашалак, кога бил формиран пашалакот Худавендигар. Во 1833 година градот бил окупиран од страна на Ибрахим Паша, во текот на Османлиско-египетската војна (1831–1833).

Кон крајот на 19 век во градот живееле 120.333 жители, од кои 4.050 биле Грци, Ерменци 2.533, 754 католици, а остатокот биле муслимани. Во текот на Ерменскиот геноцид, градот и регионот биле поштедени. На 17 јули 1921 година градот бил окупиран од грчките сили. Градот бил ослободен и по крајот на Турската војна за независност, бил вклучен во составот на Турција.

Географија[уреди | уреди извор]

Ќутахија се наоѓа во западниот дел на Турција, на надморска височина од 969 метри и површина од 2,484.16 км2. Во градот поминува реката Порсук.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Ќутахија
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 17.1
(62.8)
20.6
(69.1)
27.0
(80.6)
30.2
(86.4)
32.5
(90.5)
36.2
(97.2)
39.5
(103.1)
38.8
(101.8)
36.1
(97)
31.2
(88.2)
25.4
(77.7)
21.7
(71.1)
39.5
(103.1)
Прос. висока °C (°F) 4.7
(40.5)
6.5
(43.7)
11.0
(51.8)
16.2
(61.2)
21.3
(70.3)
25.2
(77.4)
28.2
(82.8)
28.5
(83.3)
24.8
(76.6)
19.0
(66.2)
12.7
(54.9)
6.6
(43.9)
17.06
(62.72)
Сред. дневна °C (°F) 0.4
(32.7)
1.7
(35.1)
5.2
(41.4)
10.0
(50)
14.6
(58.3)
18.4
(65.1)
20.9
(69.6)
20.6
(69.1)
16.6
(61.9)
11.8
(53.2)
6.7
(44.1)
2.6
(36.7)
10.79
(51.43)
Прос. ниска °C (°F) −3.3
(26.1)
−2.5
(27.5)
0.0
(32)
4.2
(39.6)
7.9
(46.2)
11.1
(52)
13.4
(56.1)
13.2
(55.8)
9.4
(48.9)
5.8
(42.4)
1.8
(35.2)
−0.8
(30.6)
5.02
(41.03)
Најниска забележана °C (°F) −20.1
(−4.2)
−22.9
(−9.2)
−15.7
(3.7)
−7.8
(18)
−2.8
(27)
1.9
(35.4)
4.0
(39.2)
3.3
(37.9)
0.0
(32)
−6.5
(20.3)
−11.0
(12.2)
−17.8
(0)
−22.9
(−9.2)
Прос. врнежи мм (ин) 69.7
(2.744)
59.1
(2.327)
60.0
(2.362)
55.3
(2.177)
52.1
(2.051)
34.3
(1.35)
18.6
(0.732)
14.4
(0.567)
21.4
(0.843)
42.1
(1.657)
51.8
(2.039)
85.4
(3.362)
564.2
(22.211)
Прос. бр. дождливи денови 14.3 12.8 12.9 13.0 11.8 7.1 4.4 3.9 4.8 8.8 10.7 14.2 118.7
Сред. бр. сончеви часови месечно 62 86.8 142.6 174 229.4 279 310 291.4 225 151.9 102 58.9 2.113
Извор: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=KUTAHYA

Надворешни врски[уреди | уреди извор]