Прејди на содржината

Конија (покраина)

Координати: 38°00′48″N 32°41′56″E / 38.01333° СГШ; 32.69889° ИГД / 38.01333; 32.69889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Konya
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Konya во Турција
Местоположба на покраината Konya во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total38,257 км2 (14,771 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total2.013.845
 • Густина53,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0332
Рег. таб.42
Панорамски поглед на Конија

Конија (турски: Konya) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Измит. Покраината има 2 412 104 жители (2006) и површина од 38 257 км2. Разделена е на 32 окрузи.

38°00′48″N 32°41′56″E / 38.01333° СГШ; 32.69889° ИГД / 38.01333; 32.69889