Кајсери (покраина)

Координати: 38°37′30″N 35°49′57″E / 38.62500° СГШ; 35.83250° ИГД / 38.62500; 35.83250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Kayseri
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total16,917 км2 (6,532 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.234.651
 • Густина73,000/км2 (190,000/ми2)
Повик. бр.0352
Рег. таб.38

Каисери (турски: Kayseri) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Каисери . Покраината има 1 096 088 жители (2006) и површина од 16 917 км2. Разделена е на 16 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°37′30″N 35°49′57″E / 38.62500° СГШ; 35.83250° ИГД / 38.62500; 35.83250