Ерџијес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина Ерџијес
Distant view of Mount Erciyes, as seen from Göreme to the west
Највисока точка
Надм. вис.3917 м
Истакнатост2419 м [1]
Заведена какоултра
Координати38°31′52″ N; 35°26′49″ E / 38.531° СГШ; 35.447° ИГД / 38.531; 35.447Координати: 38°31′52″ N; 35°26′49″ E / 38.531° СГШ; 35.447° ИГД / 38.531; 35.447[2]
Географија
Планина Ерџијес на карта

Карта

МестоКајсери, Турција
Геологија
Видстратовулкан
Последен избув6880 пнее± 40 години[2]

Ерџијес (турски: Erciyes Dağı) — вулкан кој се наоѓа во Турција. Тој претставува голем стратовулкан кој е опкружен со многу моногенетски вулкански полиња и лавини куполи, и еден мар. Најголемиот дел од вулканот се формирал со лавини текови на андезитски и дацитски состав. Во некое време во минатото, дел од врвот пропаднал кон источната страна. Ерџијес е историски познат како Аргеј, име што произлегува од македонскиот крал Аргеј I (678 - 640 п.н.е.)[3]. До 1950-тите, името на вулканот било Ерџијес[4]. Алтернативна теорија е дека името на планината во Хетејски значело „бела планина“ и дека сегашното име исто така значи „бела планина“[5].

Ерџијес се наоѓа во провинцијата Кајсери[6]. Градот Кајсери се наоѓа на 15 километри[7], 25 километри[8] или 20 километри северно од вулканот Ерџијес. Другите градови во регионот се Талас и Хаџилар, исто така северно од Ерџијес[9], но поблиску до вулканот (19 километри и 12 километри), и Девели, сместен јужно од вулканот[10]. Пристигнувањето до самиот вулкан бара планински вештини. Наводно, планинарите во антиката известиле дека и од Црното Море и од Средоземјето можат да се види врвот на вулканот[11].

Вулканот започнал да се формира во миоценот. Најпрвин, постоел вулкан наречен Коч Даг, и истиот бил формиран од лавини текови. Потоа, повторно на исток, големите експлозивни ерупции ја формирале купата. За време на плеистоценот, во внатрешноста на купата, заедно со група куполи, започнал да се развива вулканот Ерџијес. Латералните ерупции на Ерџијес можеби создале слоеви на пепел во Црното Море и Средоземјето за време на раниот холоцен.

Последните ерупции се случиле за време на раниот холоцен и можеби депонирале пепел далеку до Палестина. Појавата на историскиот вулкан е непознато. Идните ерупции на вулканот би можело да ги загрозат градовите на север.

Вулканот бил смрзнат за време на плеистоценот, и еден редок ледник сè уште постои, но е оддалечен.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.peaklist.org/WWlists/ultras/turkey.html
 2. 2,0 2,1 Предлошка:Cite GVP
 3. Sarıkaya, Zreda & Çiner 2009, стр. 2328.
 4. Aksu, Ibrahim (2003-12-01). „The Sultan's Journey and other Turkish Placename Stories“. Names. 51 (3–4): 185. doi:10.1179/nam.2003.51.3-4.163. ISSN 0027-7738.
 5. Ünaldi 2007, стр. 139.
 6. Vural, Cem (2008-09-01). „A new species of Dianthus (Caryophyllaceae) from Mount Erciyes, central Anatolia, Turkey“. Botanical Journal of the Linnean Society (англиски). 158 (1): 55–61. doi:10.1111/j.1095-8339.2008.00843.x. ISSN 1095-8339.
 7. Kurkcuoglu и др. 2001, стр. 510.
 8. Dogan и др. 2011, стр. 387.
 9. Şen и др. 2003, стр. 229,244.
 10. Dogan и др. 2011, стр. 388.
 11. Strabo (1924) [23]. „7“. Geographica, book 2 [Geography] (2. изд.). Посетено на 28 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]