Невшехир (покраина)

Координати: 38°46′54″N 34°41′17″E / 38.78167° СГШ; 34.68806° ИГД / 38.78167; 34.68806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Nevsehir
Nevşehir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Nevsehir во Турција
Местоположба на покраината Nevsehir во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total5,467 км2 (2,111 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total282.337
 • Густина52,000/км2 (130,000/ми2)
Повик. бр.0384
Рег. таб.50

Невшехир (турски: Nevşehir) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Невшехир . Покраината има 310 344 жители (2006) и површина од 5 467 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°46′54″N 34°41′17″E / 38.78167° СГШ; 34.68806° ИГД / 38.78167; 34.68806