Кршехир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kirsehir
Kırşehir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
Земја Турција
Регион Central Anatolia
Површина
 • Total 6.570 km2 (2.537 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 221.876
 • Густина 34,000/km2 (87,000/sq mi)
Повик. бр. 0386
Рег. таб. 40

Киршехир (турски: Kırşehir) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Киршехир . Покраината има 238 807 жители (2006) и плоштина од 6570 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 39°19′26″N 34°07′45″E / 39.32389°СГШ 34.12917°ИГД / 39.32389; 34.12917