Прејди на содржината

Чанаккале (покраина)

Координати: 40°02′27″N 26°33′37″E / 40.04083° СГШ; 26.56028° ИГД / 40.04083; 26.56028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чанаккале
Çanakkale ili
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Чанаккале во Турција
Местоположба на покраината Чанаккале во Турција
ЗемјаТурција
РегионМраморен
Површина
 • Total9.737 км2 (3,759 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total490,397
 • Густина0,050/км2 (0,13/ми2)
Повик. бр.0286
Рег. таб.17
Мреж. местоcanakkale.gov.tr

Чанаккале (турски: Çanakkale) — покраина во северна Турција. Административен центар е истоимениот град Чанаккале. Поделена е на 12 окрузи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


40°02′27″N 26°33′37″E / 40.04083° СГШ; 26.56028° ИГД / 40.04083; 26.56028