Ескишехир (покраина)

Координати: 39°39′31″N 31°02′13″E / 39.65861° СГШ; 31.03694° ИГД / 39.65861; 31.03694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Eskisehir
Eskişehir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Eskisehir во Турција
Местоположба на покраината Eskisehir во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total13,652 км2 (5,271 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total764.584
 • Густина56,000/км2 (150,000/ми2)
Повик. бр.0222
Рег. таб.26

Ескишехир (турски: Eskişehir) — покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ескишехир. Покраината има 519 602 жители (2006) и површина од 13 655 км2. Разделена е на 13 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

39°39′31″N 31°02′13″E / 39.65861° СГШ; 31.03694° ИГД / 39.65861; 31.03694