Прејди на содржината

Ардахан (покраина)

Координати: 41°06′47″N 42°49′15″E / 41.11306° СГШ; 42.82083° ИГД / 41.11306; 42.82083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ардахан
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ардахан во Турција
Местоположба на покраината Ардахан во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total5,661 км2 (2,186 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total119,172
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Повик. бр.0478
Рег. таб.75

Ардахан (турски: Ardahan) — покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ардахан . Покраината има 119 172 жители (2006) и површина од 5 661 км2. Разделена е на 6 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

41°06′47″N 42°49′15″E / 41.11306° СГШ; 42.82083° ИГД / 41.11306; 42.82083