Истанбул (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Istanbul
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Управа
 • УправникMuammer Güler
Површина
 • Total5.196 км2 (2.006 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total12.573.836
 • Густина2.4/км2 (6.3/ми2)
Повик. бр.0212 European side; 0216 Asian side
Рег. таб.34

Истанбул (турски: Istanbul) е покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Истанбул . Покраината има 11 622 257 жители (2006) и плоштина од 5 196 кв.км. Разделен е на 32 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°09′27″N 28°52′06″E / 41.15750° N; 28.86833° E / 41.15750; 28.86833