Зонгулдак (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Zonguldak
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Zonguldak во Турција
Местоположба на покраината Zonguldak во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,481 км2 (1,344 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total619.703
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Повик. бр.0354
Рег. таб.67

Зонгулдак (турски: Zonguldak) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Зонгулдак. Покраината има 558 645 жители (2006) и плоштина од 3 481 кв.км. Разделен е на 13 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′14″N 31°44′01″E / 41.32056° N; 31.73361° E / 41.32056; 31.73361