Одрин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одрин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
Земја Турција
Регион Мармара
Површина
 • Total 6.279 km2 (2.424 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 382.222
 • Густина 61/km2 (160/sq mi)
Повик. бр. 0284
Рег. таб. 22

Одрин или Едрене (турски: Edirne) е провинција во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Одрин. Покраината има 382 222 жители (2006) и плоштина од 6,279 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]