Артвин (покраина)

Координати: 41°08′32″N 41°50′17″E / 41.14222° СГШ; 41.83806° ИГД / 41.14222; 41.83806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Артвин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total7.436 км2 (2,871 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total191,934
 • Густина0,026/км2 (0,067/ми2)
Повик. бр.0466
Рег. таб.08

Артвин (турски: Artvin) — покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Артвин. Покраината има 191 934 жители (2006) и површина од 7 436 км2. Разделена е на 8 окрузи.

41°08′32″N 41°50′17″E / 41.14222° СГШ; 41.83806° ИГД / 41.14222; 41.83806

Наводи[уреди | уреди извор]