Ерзинџан (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерзинџан на картата на Турција

Ерзинџан (турски: Erzincan) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ерзинџан. Покраината има 213 538 жители (2006) и плоштина од 11 974 кв.км. Разделен е на 11 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]