Прејди на содржината

Ризе (покраина)

Координати: 40°55′54″N 40°50′52″E / 40.93167° СГШ; 40.84778° ИГД / 40.93167; 40.84778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Rize
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Rize во Турција
Местоположба на покраината Rize во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,920 км2 (1,514 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total319.637
 • Густина82,000/км2 (210,000/ми2)
Повик. бр.0464
Рег. таб.53
Платото Покут во Ризе

Ризе (турски: Rize) — покраина во Северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ризе. Покраината има 361 353 жители (2006) и површина од 3920 км2. Разделена е на 12 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°55′54″N 40°50′52″E / 40.93167° СГШ; 40.84778° ИГД / 40.93167; 40.84778