Елазиг (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Elazig
Elazığ
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Elazig во Турција
Местоположба на покраината Elazig во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Управа
 • УправникMuammer MUŞMAL
Површина
 • Total9,153 км2 (3,534 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total552.646
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0424
Рег. таб.23

Елазиг (турски: Elazığ) е покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Елазиг. Покраината има 595 307 жители (2006) и плоштина од 9 153 кв.км. Разделен е на 11 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]