Дијарбакир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дијарбекир (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Diyarbakir
Diyarbakır
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
Местоположба на покраината Diyarbakir во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total15,355 км2 (5,929 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.528.958
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Повик. бр.0412
Рег. таб.21

Дијарбекир (турски: Diyarbakır) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Дијарбекир. Покраината има 1 494 321 жители (2006) и плоштина од 15 355 кв.км. Разделен е на 14 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]