Дијарбекир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дијарбекир
Diyarbakır
City of Diyarbakır.jpg
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња


Дијарбекир
  Diyarbakır
دیاربکر
ܐܡܝܕ
Ἄμιδα
Поштенски број 21x xx
Повикувачки број (0090)+ 412
Управа
Земја  Турција
Географија
Население
Население 1,860,714

Дијарбекир (турски:: Diyarbakır) е град во југоисточна Турција. Градот е и главен на покраината Дијарбекир . Населението на градот е 1,860,714.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]