Бингол (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бинѓол (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бинѓол
Bingöl
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total8,125 км2 (3,137 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total255.170
 • Густина31,000/км2 (81,000/ми2)
Повик. бр.0426
Рег. таб.12

Бинѓол (турски: Bingöl) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Бинѓол. Покраината има 245 243 жители (2006) и површина од 8 125 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 39°02′28″N 40°40′33″E / 39.04111° СГШ; 40.67583° ИГД / 39.04111; 40.67583