Сивас (покраина)

Координати: 39°31′11″N 37°17′42″E / 39.51972° СГШ; 37.29500° ИГД / 39.51972; 37.29500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Sivas
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Sivas во Турција
Местоположба на покраината Sivas во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total28,488 км2 (10,999 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total642.224
 • Густина23,000/км2 (58,000/ми2)
Повик. бр.0368
Рег. таб.58

Сивас (турски: Sivas) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Сивас. Покраината има 810 989 жители (2006) и површина од 28 488 км2. Разделена е на 17 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

39°31′11″N 37°17′42″E / 39.51972° СГШ; 37.29500° ИГД / 39.51972; 37.29500