Коџаели (покраина)

Координати: 40°51′07″N 29°52′41″E / 40.852° СГШ; 29.878° ИГД / 40.852; 29.878
Од Википедија — слободната енциклопедија
Kocaeli
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kocaeli во Турција
Местоположба на покраината Kocaeli во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total3,626 км2 (1,400 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.560.138
 • Густина430,000/км2 (1,100,000/ми2)
Повик. бр.0262
Рег. таб.41

Коџаели (турски: Kocaeli) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Измит. Покраината има ? жители (2006) и површина од 3 626 км2. Разделена е на 9 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°51′07″N 29°52′41″E / 40.852° СГШ; 29.878° ИГД / 40.852; 29.878