Шрнак (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
sirnak
Şırnak
Покраина во Турција
Местоположба на покраината sirnak во Турција
Местоположба на покраината sirnak во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,172 км2 (2,769 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total430.109
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0346
Рег. таб.73

Ширнак (турски: Şırnak) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ширнак. Покраината има 403 607 жители (2006) и плоштина од 7172 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]