Ѓумушхане (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓумушхане
Gümüşhane
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ѓумушхане во Турција
Местоположба на покраината Ѓумушхане во Турција
Земја Турција
Регион Црно Море
Површина
 • Total 6.575 km2 (2.539 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 129.618
 • Густина 20,000/km2 (51,000/sq mi)
Повик. бр. 0406
Рег. таб. 29

Ѓумушхане (турски: Gümüşhane) е покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ѓумушхане. Покраината има 191.474 жители (2006) и површина од 6.575 км². Разделена е на 6 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]