Прејди на содржината

Нигде (покраина)

Координати: 37°54′57″N 34°41′37″E / 37.91583° СГШ; 34.69361° ИГД / 37.91583; 34.69361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нигде
Niğde
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Нигде во Турција
Местоположба на покраината Нигде во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,312 км2 (2,823 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total337.931
 • Густина46,000/км2 (120,000/ми2)
Повик. бр.0388
Рег. таб.51
Поглед кон националниот парк „Аладаглар“

Нигде (турски: Niğde) — покраина во јужна Турција. Административен центар е истоимениот град Нигде. Покраината има 365.812 жители (2006) и површина од 7 312 км2. Разделена е на 6 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

37°54′57″N 34°41′37″E / 37.91583° СГШ; 34.69361° ИГД / 37.91583; 34.69361