Синоп (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Sinop
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Sinop во Турција
Местоположба на покраината Sinop во Турција
Земја Турција
Регион рно море
Површина
 • Total 5.862 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 202.740
 • Густина 35,000/км2
Повик. бр. 0484
Рег. таб. 57

Синоп (турски: Sinop) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Синоп . Покраината има 185 891 жители (2006) и плоштина од 5862 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]