Баликесир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баликесир
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Баликесир во Турција
Местоположба на покраината Баликесир во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total12,496 км2 (4,825 ми2)
Повик. бр.00266*******
Рег. таб.10

Баликесир (турски: Balıkesir) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Балкесир. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 км2. Поделена е на 4 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]