Чанкири (покраина)

Координати: 40°44′08″N 33°21′58″E / 40.73556° СГШ; 33.36611° ИГД / 40.73556; 33.36611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чанкири
Çankırı
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Чанкири во Турција
Местоположба на покраината Чанкири во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7.388 км2 (2,853 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total179.067
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Повик. бр.0376
Рег. таб.18

Чанкири (турски: Çankırı) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чанкири. Покраината има 273 089 жители (2006) и површина од 7388 км2. Разделена е на 18 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°44′08″N 33°21′58″E / 40.73556° СГШ; 33.36611° ИГД / 40.73556; 33.36611