Лозенград (покраина)

Координати: 41°40′52″N 27°28′17″E / 41.68111° СГШ; 27.47139° ИГД / 41.68111; 27.47139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозенград
Kırklareli / Лозенград
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Лозенград во Турција
Местоположба на покраината Лозенград во Турција
ЗемјаТурција
РегионМраморен
Управа
 • УправникАли Хајдар Онер
Површина
 • Total6,550 км2 (2,529 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total326 950
 • Градскo190 472
Повик. бр.0288
Рег. таб.39
Мреж. местоhttp://www.kirklareli.gov.tr//

Лозенград (бугарски: Лозенград) или Кркларели (турски: Kırklareli) — покраина во Мраморниот регион, северозападна Турција. Седиште е истоимениот град Лозенград (Кркларели). Покраината има 326.950 жители (2006) и површина од 6 550 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]


41°40′52″N 27°28′17″E / 41.68111° СГШ; 27.47139° ИГД / 41.68111; 27.47139