Османије (покраина)

Координати: 37°13′41″N 36°12′45″E / 37.22806° СГШ; 36.21250° ИГД / 37.22806; 36.21250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Османије
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Османије во Турција
Местоположба на покраината Османије во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total3,767 км2 (1,454 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total497,907
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Повик. бр.0328
Рег. таб.80

Османије (турски: Osmaniye) — покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Османије . Покраината има 497 907 жители (2006) и површина од 3767 км2. Разделена е на 7 окрузи.

Окрузи[уреди | уреди извор]

  • Бахче
  • Дузичи
  • Хасанбејли
  • Кадирли
  • Османије
  • Сумбас
  • Топракале

Наводи[уреди | уреди извор]

37°13′41″N 36°12′45″E / 37.22806° СГШ; 36.21250° ИГД / 37.22806; 36.21250