Адана (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адана
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Адана во Турција
Местоположба на покраината Адана во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total14.030 км2 (5,420 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1,983,188
 • Густина0,00.014/км2 (0,00.037/ми2)
Повик. бр.0322
Рег. таб.01

Адана (турски: Adana) — покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Адана. Покраината има 1 983 188 жители (2006) и површина од 14 030 км2. Разделена е на 14 окрузи.

Координати: 37°22′06″N 35°42′22″E / 37.36833° СГШ; 35.70611° ИГД / 37.36833; 35.70611

Наводи[уреди | уреди извор]