Тунџели (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tunceli
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Tunceli во Турција
Местоположба на покраината Tunceli во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,774 км2 (3,002 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total76.699
 • Густина9,900/км2 (26,000/ми2)
Повик. бр.0392
Рег. таб.62

Тунџели (турски: Tunceli) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Тунџели . Покраината има 76 401 жители (2006) и површина од 7774 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 39°12′53″N 39°28′17″E / 39.21472° СГШ; 39.47139° ИГД / 39.21472; 39.47139