Адијаман (покраина)

Координати: 37°22′06″N 35°42′22″E / 37.36833° СГШ; 35.70611° ИГД / 37.36833; 35.70611
Од Википедија — слободната енциклопедија
adiyaman
Adıyaman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината adiyaman во Турција
Местоположба на покраината adiyaman во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,614 км2 (2,940 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total590.935
 • Густина78,000/км2 (200,000/ми2)
Повик. бр.0416
Рег. таб.02

Адијаман (турски: Adıyaman) — покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Адијаман. Покраината има 677 518 жители (2006) и површина од 7 614 км2. Разделена е на 8 окрузи.

37°22′06″N 35°42′22″E / 37.36833° СГШ; 35.70611° ИГД / 37.36833; 35.70611

Наводи[уреди | уреди извор]