Маниса (покраина)

Координати: 38°44′58″N 28°07′22″E / 38.74944° СГШ; 28.12278° ИГД / 38.74944; 28.12278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Manisa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Manisa во Турција
Местоположба на покраината Manisa во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total13,810 км2 (5,332 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.379.484
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Повик. бр.0236
Рег. таб.45

Маниса (турски: Manisa) — покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Маниса . Покраината има 1 260 169 жители (2006) и површина од 13 120 км2. Разделена е на 16 окрузи. Исто така во османлискиот период се сметала како отскочна даска за престолот односно кој принц ќе упправувал тука имал најголеми шанси да стане султан.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°44′58″N 28°07′22″E / 38.74944° СГШ; 28.12278° ИГД / 38.74944; 28.12278