Бурса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бурса
Bursa
City of Bursa11.jpg
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Бурса
  Bursa
Поштенски број 16x xx
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Реџеп Алтепе
Географија
Површина 1,036 km² km²
Население
Население 1,642,020 (проценка)


Бурса (турски: Bursa) е град во северозападна Турција. Градот е и главен на покраината Бурса. Населението на градот е 1,562,828, и е четврти по големина во Турција. Градот бил втора престолнина на Османлиската империја.

Историja[уреди | уреди извор]

Во 202 година п.н.е. Филип V Македонски градот Бурса го поклонил на кралот Прус I. Градот потоа е наречен по името на овој крал Пруса. Подоцна, Османлиите во 1326 го завзеле градот од Византија и го претвориле во своја престолнина. Во 1365 година главниот град на Османлиското царство е преместен во Европа. Со освојувањето на Константинопол во 1453 година османлиската престолнина ќе постане Истанбул.

Економија[уреди | уреди извор]

Бурса е центар на турската автомобилска индустрија. Фабриките на моторни возила како Фиат, Ренаулт, Карсан, како и производителите на автомобилски делови како Бош, Мако, Валео и Делпи се активни во градот со децении. Текстилната и прехранбената индустрија се подеднакво развиени со брендовите како Пепси, Кока-Кола и други брендови.

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]