Прејди на содржината

Џамија Јешил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Yeşil
Yeşil Camii
Основни податоци
МестоБурса, Турција
Припадностислам
Осветен1419
Архитектонски опис
Архитект(и)Хаџи Иџаз Паша, Леон Парвил
Архитектонски типџамија
Завршен1855

Зелената џамија (турски: Yeşil Camii) е џамија која се наоѓа во Бурса, Турција. Оваа џамија е позната и како џамија Мехмед I[1] и е дел од големиот комплекс. Џамијата била една од најважните во периодот кога градот бил седиште на Отоманското Царство. Самиот комплекс вклучува џамија, турбе, медреса и одаи. Џамијата била изградена во времето на султан Мехмед I во декември 1419 година и истата била завршена во 1421 година од страна на архитектот Хаџи Иџаз Паша. Во 1855 година џамијата доживеала одредени разрушувања од земјотресот кој се случил, па била реконструирана од страна на архитектот Леон Парвил.

Името Зелена џамија доаѓа од нејзините зелени и сини украси во внатрешните плочки[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Freely, John (2011). A history of Ottoman architecture. WIT Press. ISBN 9781845645069. OCLC 714042767.
  2. „Yeşil Cami | Archnet“. www.archnet.org. Посетено на 2019-03-10.