Џамија Кефели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Кефели
Kefeli Camii
KefeliMescidi20070603 1.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′46″N 28°56′30″E / 41.02944° СГШ; 28.94167° ИГД / 41.02944; 28.94167Координати: 41°01′46″N 28°56′30″E / 41.02944° СГШ; 28.94167° ИГД / 41.02944; 28.94167
Припадностислам
ЕпархијаФатих
Осветен9 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Кефели (турски: Kefeli Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Најпрвин, објектот бил изграден како црква во времето на Византија за да по преземањето на градот од страна на османлиите биде претворена во џамија. Црквата била посветена на Свети Никола во времето кога била католичка црква, но во времето кога станала православна, за нејзиното име сѐ уште не се знае. Во определен период, црквата била и базилика.