Џамија Долмабахче

Координати: 41°02′12.22″N 28°59′43.04″E / 41.0367278° СГШ; 28.9952889° ИГД / 41.0367278; 28.9952889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Долмабахче
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°02′12.22″N 28°59′43.04″E / 41.0367278° СГШ; 28.9952889° ИГД / 41.0367278; 28.9952889
Припадностислам
Архитект(и)Гарабет Балјан
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилОсманлиска архитектура
Поставен темел1853
Завршен1855
Особености
Минариња2

Џамијата Долмабахче, исто така, позната и како Безмијалем Валиде султан џамија (турски: Bezm-i Alem Valide Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Бешикташ, Истанбул, Турција[1]. Џамијата била изградена во времето на османлискиот султан Абдул Меџит I, помеѓу 1853 и 1855 година. Џамијата била изградена во чест на починатата мајка на султанот, Безмијалем султан. За главни архитекти биле избрани браќата Балјан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-01-23. Посетено на 2008-08-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°02′12.22″N 28°59′43.04″E / 41.0367278° СГШ; 28.9952889° ИГД / 41.0367278; 28.9952889