Џамија Дефтердар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Дефтердар
Џамијата со минарето
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен1500
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2007

Џамијата Дефтердар или џамија Дефтердар Махмут Ефенди е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Таа била изградена по наредба на Дефтердар Махмут Ефенди во околу 1500 до 1546 година. Истата била разрушена во 1997 година и повторно изградена во 2007 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cumhuriyet (Newspaper), 3 June 2007, page 15 (на турски)