Ќучук Меџидие џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќучук Меџидие џамија
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°02′43″ N; 29°01′01″ E / 41.045280° СГШ; 29.017017° ИГД / 41.045280; 29.017017
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Нигоѓош Балјан
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска архитектура
Поставен темел1843
Завршен1848
Особености
Минариња1

Ќучук Меџидие џамија (турски: Küçük Mecidiye Camii) е отоманска џамија која се наоѓа во Бешикташ, Истанбул, Турција. Џамијата била изградена во времето на султанот Абдул Меџит I, а главен архитект бил Нигоѓош Балјан.

Џамијата се наоѓа во близина на парк Јилдиз.