Ќучук Меџидие џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ќучук Меџидие џамија
İstanbul 5460.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41° СГШ 29° ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитект(и) Нигоѓош Балјан
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил отоманска архитектура
Поставен темел 1843
Завршен 1848
Особености
Минариња 1

Ќучук Меџидие џамија (турски: Küçük Mecidiye Camii) е отоманска џамија која се наоѓа во Бешикташ, Истанбул, Турција. Џамијата била изградена во времето на султанот Абдул Меџит I, а главен архитект бил Нигоѓош Балјан.

Џамијата се наоѓа во близина на парк Јилдиз.