Џамија Пертевнијал Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Пертевнијал Султан
Pertevniyal Valide Sultan Cami
012 PertevniyalCami.JPG
Џамијата Пертевнивел Султан
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′36″ СГШ 28°57′11″ ИГД / 
Припадност Ислам
Епархија Тофан
Осветен 1869
Архитектонски опис
Архитект(и) Монтани
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил Рококо
Завршен 1871

Џамијата Пертевнијал Султан (турски: Pertevniyal Valide Sultan Cami) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција.

Оваа џамија се смета за една од последните џамии кои биле изградени за време на Отоманската империја. Оваа џамија била изградена од страна на италијанскиот архитект Монтани во 1869 година и била завршена во 1871 година во чест на сопругата на Султан Махмуд II, Пертевнивел[1]

При изградбата на џамијата биле употребени различни стилови и тоа од исламската архитектура, маварска, готската.

Наводи[уреди | уреди извор]