Џамија Мурат Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Мурат Паша
Murat Paşa Camii
Antalya Muratpaşa Mosque.JPG
Џамијата Мурат Паша
Основни податоци
Место Анталија, Турција
Координати Грешка: неисправни координати (внесени се: 36, 891, , N, 30, 7025, E, type:landmark_region:BY, {{{9}}})
Припадност Ислам
Осветен 1570
Архитектонски опис
Архитект(и) Синан
Архитектонски тип џамија
Особености
Минариња 1
Материјали камен

Џамијата Мурат Паша (турски: Murat Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Анталија, Турција. Џамијата била изградена во 1570 година во времето на Мурат Паша.