Селимова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селимова џамија
Selimiye Camii
Edirne 7333 Nevit.JPG
Основни податоци
Место Едрене, Турција
Припадност Ислам
Осветен 1568
Архитектонски опис
Архитект(и) Мимар Синан
Архитектонски тип џамија
Завршен 1574
Особености
Минариња 4

Селимова џамија или „Селимија“ (турски: Selimiye Camii) е џамија која се наоѓа во Едрене, Турција. Оваа џамија била изградена во периодот од 1568 до 1574 година од истакнатиот архитект Мимар Синан во чест на Селим II. Во околината на џамијата се наоѓа и библиотека, бања, училиште, болница и кино. Заедно со Сулејмановата џамија во Истанбул се сметаат за т.н. „султански џамии“.