Џамија Календерхане

Координати: 41°00′47″N 28°57′37″E / 41.013132° СГШ; 28.960304° ИГД / 41.013132; 28.960304
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Календерхане
Kalenderhane Camii
Изглед на џамијата
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаВефа
Осветен10 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Календерхане (турски: Kalenderhane Camii) е поранешна православна црква која била претворена во џамија од страна на Османлиите. Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, Истанбул, Турција. Од самата градба на џамијата може да се види византиската архитектура која била употребена при градењето на црквата.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата градба која се наоѓала на ова место била римска терма, која била изградена во 6 век. Подоцна, најверојатно во 7 век, била изградена првата црква. Еден дел од црквата кој подоцна бил уништен од страна на Османлиите, бил изграден во текот на 12 век. Црквата била опкружена со манастирски комплекс, кој подоцна исчезнал во отоманскиот период. Во 1204 година, црквата била претворена во римокатоличка црква[1].

По 1453 година, црквата била користена како јавна кујна, а објектот станал познат како куќа на Календер. Во 1746 година, Хаџи Бесир Ага изградил михраб и минбер во џамијата. Во текот на осмалискиот период била на неколкупати погодувана од земјотреси и пожари, и истата била реновирана.

Во 1930-тите џамијата била напуштена по падот на минарето[1]. Џамијата повторно била обновена во 1970-тите.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Müller-Wiener (1977), p. 156.
  2. A book by the two authors of the restoration was published in 1997.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°00′47″N 28°57′37″E / 41.013132° СГШ; 28.960304° ИГД / 41.013132; 28.960304