Џамија Коџатапе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Коџатапе
Kocatepe Camii
Kocatepe Mosque Ankara.jpg
Основни податоци
Место Анкара, Турција
Координати 39°55′00″ СГШ 32°51′38″ ИГД / 
Припадност Ислам
Осветен 1967
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1987
Особености
Минариња 4

Џамијата Коџатепе (турски: Kocatepe Camii) е џамија која се наоѓа во Анкара, Турција. Била градена во период од дваесет години односно од 1967-1987 година. Таа е и најголемата џамија во престолнината на Турција.