Џамија Коџатапе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Коџатапе
Kocatepe Camii
Основни податоци
МестоАнкара, Турција
Координати39°55′00″N 32°51′38″E / 39.91667° СГШ; 32.86056° ИГД / 39.91667; 32.86056Координати: 39°55′00″N 32°51′38″E / 39.91667° СГШ; 32.86056° ИГД / 39.91667; 32.86056
Припадностислам
Осветен1967
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1987
Особености
Минариња4

Џамијата Коџатепе (турски: Kocatepe Camii) е џамија која се наоѓа во Анкара, Турција[1]. Била градена во период од дваесет години односно од 1967-1987 година. Таа е и најголемата џамија во престолнината на Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Location of Masjid al-Haram“. Google Maps. Посетено на 2 February 2017.