Џамија Санџактар Хајретин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Санџактар Хајретин
Sancaktar Hayrettin Camii
SancaktarMosque20080603 01.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Санџактар Хајретин (турски: Sancaktar Hayrettin Camii или Sancaktar Hayrettin Mescidi каде зборот Mescidi означуа мала џамија) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена како црква во времето на Византија но по падот на Константинопол истата била претворена во џамија.