Џамија Омер Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Омер Паша
Ömer Paşa Camii
Основни податоци
Место Анталија, Турција
Припадност Ислам
Осветен 1602
Архитектонски опис
Архитект(и) Кетенџи Омер Паша
Архитектонски тип џамија

Џамијата Омер Паша (турски: Ömer Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Анталија, Турција. Џамијата била изградена од страна на Кетенџи Омер Паша во 1602 година. При изградбата на џамијата била употребена стандардната отоманска архитектура. Оваа џамија е најголема во Анталија.