Џамија Михримах Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Михримах Султан џамија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Михримах Султан
Mihrimah Sultan Camii
Istanbul - Mesquita de Mihrimah.JPG
Џамијата Михримах Султан
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′45″ СГШ 28°56′09″ ИГД / 
Припадност Ислам
Осветен 1562
Архитектонски опис
Архитект(и) Синан
Архитектонски тип џамија
Особености
Висина на куполата (надв.) 37 метри
Висина на куполата (внат.) 20 метри
Минариња 1
Материјали гранит мермер

Џамијата Михримах Султан (турски: Mihrimah Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена од страна на познатиот отомански архитект Мимар Синан и била посветена на ќерката на Сулејман Величенствениот, принцезата Михримах. Џамијата се наоѓа на врвот од шестиот рид на стариот Константинопол[1], правејќи ја една од главните обележја на градот.

Градбата на оваа џамија траела во периодот од 1562 до 1565 година[2]. Самиот комплекс бил на неколку пати разрушуван од страна на земјотреси и тоа во 1719, 1766, 1814 и 1894 година. Во текот на времето, џамијата била реконструирана постојано. Во 1999 година исто така бил разрушен дек од џамијата како и еден дел од минариња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.