Џамија Михримах Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Михримах Султан
Mihrimah Sultan Camii
Џамијата Михримах Султан
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′45″N 28°56′09″E / 41.02917° СГШ; 28.93583° ИГД / 41.02917; 28.93583Координати: 41°01′45″N 28°56′09″E / 41.02917° СГШ; 28.93583° ИГД / 41.02917; 28.93583
Припадностислам
Осветен1562
Архитектонски опис
Архитект(и)Синан
Архитектонски типџамија
Особености
Висина на куполата (надв.)37 метри
Висина на куполата (внат.)20 метри
Минариња1
Материјалигранит мермер

Џамијата Михримах Султан (турски: Mihrimah Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена од страна на познатиот отомански архитект Мимар Синан и била посветена на ќерката на Сулејман Величествениот, принцезата Михримах. Џамијата се наоѓа на врвот од шестиот рид на стариот Цариград[1], правејќи ја една од главните обележја на градот.

Градбата на оваа џамија траела во периодот од 1562 до 1565 година[2]. Самиот комплекс бил на неколкупати разрушуван од страна на земјотреси и тоа во 1719, 1766, 1814 и 1894 година. Во текот на времето, џамијата била реконструирана постојано. Во 1999 година исто така бил разрушен дек од џамијата како и еден дел од минариња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.