Џамија Јавуз Селим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Јавуз Селим
Yavuz Selim Camii
YavuzSultanSelimMosqueIstanbul.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаЗлатен Рог
Осветен1522
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Јавуз Селим (турски:Yavuz Selim Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску Златниот Рог. Оваа џамија се смета за втора џамија која била направена во Отоманското Царство која била изградена во 1522 годин и главно била инспирирана од арапската архитектура, а самиот архитект e Акем Есир Али[1], кој со ова дело станал славен. Се смета дека нацртите за џамијата ги има изработено познатиот отомански архитект Синан, но за тоа нема докази.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Necipoğlu 2005, стр. 93-94.