Џамија Јавуз Селим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Јавуз Селим
Yavuz Selim Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаЗлатен Рог
Осветен1522
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Јавуз Селим (турски:Yavuz Selim Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску Златниот Рог. Оваа џамија се смета за втора џамија која била направена во Отоманското Царство која била изградена во 1522 годин и главно била инспирирана од арапската архитектура, а самиот архитект e Акем Есир Али[1], кој со ова дело станал славен. Се смета дека нацртите за џамијата ги има изработено познатиот отомански архитект Синан, но за тоа нема докази.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Necipoğlu 2005, стр. 93-94.