Мехмед-паша Соколовиќева џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Мехмед-паша Соколовиќ
Sokollu Pasa Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′17″N 28°58′19″E
Припадностислам
Осветен1571
Архитектонски опис
Архитект(и)Синан
Архитектонски типџамија
Завршен1572
Особености
Минариња1
Материјалигранит мермер

Џамија Мехмед-паша Соколовиќ (турски: Sokollu Pasa Camii) е џамија која се наоѓа во населбата Еминону, Истанбул, Турција.[1] Оваа џамија била изградена во периодот од 1571 до 1572 година. Нејзин архитект е Синан кој ја проектирал во чест на Мехмед-паша Соколовиќ, сопруг на една од ќерките на Селим II.[2] Во почетокот џамијата била позната и како Џамија на принцеза Есмахан, но со текот на времето сепак се отргнало тоа име.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Denny, Walter B. (2005). Iznik: The Artistry of Ottoman Ceramics. Thames & Hudson. ISBN 0-500-51192-6.
  • Faroqhi, Suraiyah (2005). Subjects of the Sultan: Culture and Daily Life in the Ottoman Empire. I B Tauris. ISBN 1-85043-760-2.
  • Freely, John (2000). Blue Guide Istanbul. W. W. Norton & Company. ISBN 0-393-32014-6.
  • Rogers, J.M. (2007). Sinan: Makers of Islamic Civilization. I B Tauris. ISBN 1-84511-096-X.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]